هزینه‌های استقرار نرم‌افزارهای CRM

این مطلب را به اشتراک بگذارید

خیلی وقت‌ها شرکت‌هایی که قصد خرید نرم‌افزار CRM دارند، از چند شرکت نرم‌افزاری پیش‌فاکتور می‌گیرند و تصور می‌کنند که هزینه استقرار نرم‌افزار، چیزی در حدود پیش‌فاکتورهای دریافت شده است. مدیران فروش شرکت‌های نرم‌افزاری هم با توجه به این‌که در فضای رقابتی قرار دارند، تا زمانی که مشتری از آن‌ها درباره سایر هزینه‌های استقرار سؤالی نپرسد، در این خصوصی توضیحی نمی‌دهند. در این نوشته‌ می‌خواهیم هزینه‌های یک پروژه استقرار نرم‌افزار CRM را با هم مرور می‌کنیم:

 

هزینه‌های خرید امکانات پایه نرم‌افزار:

✅ این هزینه به‌صورت مشخص در پیش‌فاکتور درج می‌شود. در نسخه‌های Cloud معمولاً به‌صورت هزینه کاربر/ماه و در نسخه‌های On-Premise به‌صورت نوع نرم‌افزار (نسخه پایه، تجاری، حرفه‌ای و…) اعلام می‌شود.

 

هزینه خرید ماژول‌های جانبی:

✅ نرم‌افزارهای CRM باید به ابزارهای ارتباطی نظیر میل‌سرور، فکس، پنل پیامک و… متصل باشند. اتصال به سیستم‌های حسابداری، انبارداری و… هم از قابلیت‌های دیگری است که بعضی از نرم‌افزارها پشتیبانی می‌کنند. معمولاً شرکت‌های نرم‌افزاری این امکانات را از بخش اصلی نرم‌افزار جدا می‌کنند که قیمت نسخه اولیه کمتر‌ بشود. بعضی‌ از شرکت‌ها این موارد را تا زمانی که درخواست ندهید، در پیش فاکتور درج نمی‌کنند.

 

 هزینه زیرساخت نصب:

✅ در نسخه‌های Cloud، داده‌های شما بر روی سرور شرکت‌ نرم‌افزاری ذخیره می‌شود و شما غیر از اینترنت پرسرعت، هزینه قابل‌توجهی ندارید ولی در نسخه‌‌های On-Premise باید یک سرور خوب برای نصب ویندوز سرور یا لینوکس در اختیار شرکت نرم‌افزاری قرار دهید. قبل از آن‌هم باید زیرساخت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مناسبی برای ایجاد شبکه کامپیوتری بین تمامی کاربران CRM فراهم کرده باشید. این هزینه در پروژه‌های حرفه‌ای که تعداد کاربران، تعداد فرآیند یا توزیع جغرافیایی بالایی دارند، رقم قابل‌توجهی را به خود اختصاص می‌دهد.

 

 هزینه سفارشی‌سازی:

✅ چیزی که معمولاً برای مشتریان به‌طور شفاف توضیح داده نمی‌شود، این است که نرم‌افزارهای CRM معمولاً یک پلتفرم اولیه هستند که باید بر اساس فرآیندها سازمان شما و پروفایلینگ مشتریان‌تان سفارشی‌سازی شود. این مرحله شامل شناسایی فرآیندهای کسب‌وکار شما، طراحی مجدد فرآیندها با توجه به امکانات و محدودیت‌های نرم‌افزار و در نهایت، پیاده‌سازی Workflow ها در نرم‌افزار CRM است. بسیاری از پروژه‌های استقرار CRM در کشورمان در همین مرحله متوقف شده‌اند و به‌طور کامل به کار گرفته نمی‌شوند.

ما در گروه نیماد همکاری نزدیکی با شرکت‌های معتبر ارائه دهنده نرم‌افزارهای CRM داریم و به مشتریان‌مان کمک می‌کنیم تا نرم‌افزار CRM متناسب با کسب‌وکارشان را خریداری کنند؛ همچنین خدمات سفارشی‌سازی نرم‌افزار CRM را به‌صورت تخصصی انجام می‌دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر، به وب‌سایت ما را به آدرس www.crmclub.ir مراجعه بفرمایید.

نوشته: مجید برقی

advanced divider

جهت دریافت آخرین مقالات آموزشی، اخبار و جشنواره ها در خبرنامه ما عضو شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نگاهی به این مطالب هم بیاندازید، شاید برایتان مفید واقع شد...

این مطلب را به اشتراک بگذارید

"*" indicates required fields

ارسال لیست کامل امکانات و تعرفه به واتساپ و تلگرام شما