پنج استراتژی برای موفقیت در رقابت فروش

این مطلب را به اشتراک بگذارید

۱- از تیم فروش بازخورد بگیرید:

هنگامی‌که دارید مسابقه فروش را در سازمان طراحی می‌کنید، تیم فروش و تمامی افرادی که در این رقابت سازمانی مؤثر هستند را در کار شریک کنید. از فروشندگان بپرسید که در رقابت‌های قبلی، چه جنبه‌هایی را دوست داشتند و چه ایده‌هایی دارند که به شما کمک کند تا بهتر از رقبا باشید. یک “کمیته رقابت” تشکیلی بدهید که مسئولیت یافتن ایده‌های رقابتی، پالایش ایده‌ها، اجرا و پیگیری آن‌ها را به عهده داشته باشد.

۲- از شاخص‌های مبتنی بر فعالیت استفاده کنید:

دلایل بسیاری وجود دارد که اثبات می‌کند شما باید از شاخص‌های مبتنی بر فعالیت در سازمان‌تان استفاده کنید. معمولاً فروشندگان با شاخص‌هایی از قبیل میزان فروش یا سود کسب‌شده، ارزیابی می‌شوند و بر اساس آن‌،‌ کمیسیون یا درصد فروش خود را دریافت می‌کنند؛ اما ایجاد مسابقه فروش، روش متفاوتی در ایجاد انگیزه در فروشندگان است.

شاخص‌های فروش معمولاً سالانه محاسبه می‌شود ولی مسابقه فروش را می‌توانید به‌صورت ماهانه یا فصلی برگزار کنید و همه افراد تیم می‌توانند در آن سهیم شوند.

از شاخص‌های مبتنی بر فعالیت می‌توان به این موارد اشاره کرد: تعداد تماس‌های تلفنی، تعداد جلسات با مشتری، تعداد نمایشگاه‌ها، تعداد ایمیل‌ها و…

۳- پاداش‌های مبتنی بر تجربه‌های جدید ارائه کنید:

در کنار پاداش‌های نقدی، شرایطی را فراهم کنید که برندگان مسابقه فروش بتوانند تجربه‌های جدید و هیجان‌انگیز کسب کنند. این نوع پاداش‌های منحصربه‌فرد باعث ایجاد خاطره عالی و انگیزه حرکت در فروشندگان می‌شود. برای مثال آن‌ها را به نمایشگاه‌های خارج از کشور بفرستید، هزینه‌های حضورشان در یک کنفرانس تخصصی را بپردازید، بلیط کنسرت موردعلاقه‌شان را هدیه بدهید و…

۴- رقابت را به‌صورت تیمی تعریف کنید:

حداقل یک جنبه از رقابت را به‌صورت تیمی تعریف کنید تا کارکنان فروش فراموش نکنند که باید به یکدیگر کمک کنند. اگر تیم‌های مختلف فروش دارید که در نقاط مختلف جغرافیایی فعالیت می‌کنند، بین تیم‌ها رقابت برقرار کنید و پاداش را هم‌تیمی پرداخت کنید. در غیر این صورت می‌توانید بین کارکنان واحد فروش، تیم‌های کوچک‌تر تشکیل دهید.

۵- از ابزارهای گیمیفیکیشن استفاده کنید:

تا جایی که می‌توانید محیط واحد فروش را غیررسمی کنید. از ابزارهای گیمیفیکیشن مانند امتیازدهی به فعالیت‌ها، ارائه مدال و نشان به بهترین کارکنان، نصب تابلوی قهرمانان در محیط کار و… استفاده کنید. جوایز فروشنده‌های برتر را در جشن‌های کوچک و غیررسمی اهدا نمایید.

ترجمه: صادق رشیدی

advanced divider

جهت دریافت آخرین مقالات آموزشی، اخبار و جشنواره ها در خبرنامه ما عضو شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نگاهی به این مطالب هم بیاندازید، شاید برایتان مفید واقع شد...

این مطلب را به اشتراک بگذارید

"*" indicates required fields

ارسال لیست کامل امکانات و تعرفه به واتساپ و تلگرام شما