۲۳ راه‌کار برای انتخاب نرم‌ افزار CRM مناسب (قسمت اول)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

راه‌کار اول: مشخص کنید به دنبال حل چه مسئله‌ای هستید:

هر کسب‌وکاری دلایل منحصربه‌فرد خودش را برای خرید نرم‌افزار CRM دارد. ازآنجایی‌که کاربردهای نرم‌افزارهای CRM بسیار متنوع است، قبل از جستجوی نرم‌افزارهای موجود در بازار، مشخص کنید دقیقاً به دنبال کدام‌یک از مزایای این راه‌کارها هستید.

چالش‌های اصلی کسب‌وکارتان درزمینهٔ ارتباط با مشتریان را شناسایی کنید و مطمئن شوید که خرید یک نرم‌افزار CRM، بهترین گزینه برای حل این مسائل است.

 

قسمت-هشتم-راهکار-انتخاب-نرم-افزار-CRM

 

 

راه‌کار دوم: به بررسی شرکت‌های اسم و رسماً بسنده نکنید.

تجربه نشان داده که در کسب‌وکارهای مختلف، اولین یا بزرگ‌ترین تأمین‌کنندگان، لزوماً بهترین گزینه نیستند. فرآیند جستجو را به علت سر زبان بودن چند گزینه، متوقف نکنید.

اگر یکی از دوستان یا آشنایانتان از نرم‌افزاری راضی بود، این به معنی مناسب بودن آن گزینه برای کسب‌وکار شما نیست، چون نیازهای شما ممکن است متفاوت باشد.

 

 

قسمت-هشتم-راهکار-انتخاب-نرم-افزار-CRM

 

 

راه‌کار سوم: در طول مسیر، هدفتان را فراموش نکنید.

ممکن است در حین جستجو، گزینه‌هایی را پیدا کنید که امکانات جالب‌توجهی‌ در اختیارتان قرار می‌دهند ولی آیا این امکانات برای حل مسائل سازمانی شما مناسب هستند؟

در تمام مدت تحقیق، باید تمام تمرکز‌تان بر روی مسئله‌ای باشد که قرار است این نرم‌افزار حل کند. خرید نرم‌افزار CRM، هدف نیست، بلکه ابزاری است برای برقراری ارتباط بهتر با مشتریان.

 

 

قسمت-هشتم-راهکار-انتخاب-نرم-افزار-CRM

 

 

راه‌کار چهارم: یک چک‌لیست از ویژگی‌های موردنیازتان تهیه کنید.

امکاناتی که امروزه نرم‌افزارهای CRM در اختیار شما قرار می‌دهند، بسیار زیاد است. به‌عنوان‌مثال اگر قصد دارید توانمندی سازمان در حوزه بازاریابی را توسعه بدهید، از ابزارهایی مانند تولید سرنخ و تبدیل آن به مشتری استفاده کنید.

اگر به دنبال افزایش فروش هستید، ابزارهایی مانند طبقه‌بندی مشتریان، برایتان مؤثرتر خواهد بود. اگر در حوزه خدمات مشتریان نیاز به بهبود دارید، به سراغ راهکارهایی مانند مرکز تماس و ردیابی درخواست مشتری بروید.

 

 

قسمت-هشتم-راهکار-انتخاب-نرم-افزار-CRM

 

 

راه‌کار پنجم: به دنبال گزینه‌هایی باشید که به شما امکان سفارشی‌سازی ارتباطاتتان را بدهد.

هر کسب‌وکاری، مراحل و فرآیندهای خاص خود را برای فروش کالا و خدمات به مشتریانش دارد. در هنگام انتخاب نرم‌افزار مناسب CRM، موضوع سفارشی‌سازی باید موردتوجه قرار بگیرد.

به دنبال نرم‌افزارهای منعطفی باشید که به شما اجازه می‌دهند تا با توجه به نیازهای طبقه‌های مختلف مشتریانتان، استراتژی‌های ارتباطی متفاوتی طراحی کنید.

 

 

قسمت-هشتم-راهکار-انتخاب-نرم-افزار-CRM

 

 

راه‌کار ششم: روش بخش‌بندی مشتریان را در هر نرم‌افزار بررسی کنید.

بخش‌بندی مشتریان ابزاری است که به شما این امکان را می‌دهد تا مخاطبان کسب‌وکارتان را به دسته‌های مختلف،‌ تفکیک کنید. با این ابزار شما خواهید دانست کدام دسته از مخاطبین آماده خرید هستند و کدام دسته،‌ نیاز به کار بیشتر برای متقاعدسازی دارند.

بررسی کنید که هر شرکت نرم‌افزاری، چگونه بخش‌بندی سرنخ‌های تجاری را انجام می‌دهد و آیا این روش برای کسب‌وکار شما مناسب است؟

 

قسمت-هشتم-راهکار-انتخاب-نرم-افزار-CRM

 

 

راه‌کار هفتم: نرم‌افزاری را بیابید که در صرفه‌جویی زمان، به شما کمک کند.

یکی از بزرگترین مزایای نرم‌افزارهای CRM، صرفه‌جویی در زمان برقراری ارتباط با مشتریان است. به دنبال یافتن گزینه‌هایی باشید که شمارا در این مسیر یاری می‌کنند.

هرچقدر ابزارهایی که نرم‌افزارهای CRM در اتوماسیون بازاریابی، اتوماسیون فروش و اتوماسیون خدمات پس از فروش در اختیار شما قرار می‌دهند، قوی‌تر باشد، سرعت انجام کارها بالاتر می‌رود و میزان اتکا به نیروی انسانی کمتر می‌شود.

 

 

قسمت-هشتم-راهکار-انتخاب-نرم-افزار-CRM

 

 

راه‌کار هشتم: نرم‌افزارهای دارای گردش کار را انتخاب کنید.

گردش کارها (Work Flow)، ابزارهایی هستند که می‌توانند یک سری فعالیت پشت سر هم و پرکاربرد را به‌صورت خودکار اجرا کنند. نرم‌افزاری را انتخاب کنید که از این ابزار پشتیبانی می‌کند.

این کار باعث می‌شود تا کارشناسان واحدهای مرتبط با مشتری، وقت گران‌بهای خود را به‌جای این‌که صرف کارهای دفتری کنند، آن را به عمیق‌تر کردن رابطه با مشتری و تمرکز بر خواسته‌های او اختصاص بدهند.

 

 

قسمت-هشتم-راهکار-انتخاب-نرم-افزار-CRM

 

ادامه دارد…

ترجمه و بازنویسی: فاطمه نصری

advanced divider

جهت دریافت آخرین مقالات آموزشی، اخبار و جشنواره ها در خبرنامه ما عضو شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نگاهی به این مطالب هم بیاندازید، شاید برایتان مفید واقع شد...

این مطلب را به اشتراک بگذارید

"*" indicates required fields

ارسال لیست کامل امکانات و تعرفه به واتساپ و تلگرام شما