آیا CRM در کسب و کارهای کوچک مفید است؟!

این مطلب را به اشتراک بگذارید

سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) برای ساده‌سازی ارتباطات تجاری با مشتریان بالفعل و متقاضیان بالقوه طراحی شده‌اند. بااین‌حال،  ممکن است صاحبان کسب‌وکارهای کوچک، در استفاده از این فناوری تردید داشته باشند. کارآفرینانی که با فناوری‌های جدید آشنایی کافی ندارند، نسبت به استفاده از نرم‌افزارهایی همچون CRM برای کسب‌وکارشان از خود مقاومت نشان می‌دهند.

درست است که رایانه‌ها‌‌ هرگز جایگزین کارکنان نمی‌شوند، اما به‌کارگیری CRM، مزایای کلیدی بسیاری  برای کسب‌وکارهای کوچک ایجاد می‌کند. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به بهبود روابط با مشتریان و بهبود عملکرد کارکنان اشاره کرد. در این نوشته، به چند مزیت استقرار CRM در کسب‌وکارهای کوچک می‌پردازیم:

۱٫ سازماندهی داده‌ها:
سیستم‌های CRM، ذخیره‌سازی امن و سازمان‌یافته از اطلاعات مشتری را فراهم می‌کنند. تمام اطلاعات مشتری شما در یک مکان ذخیره می‌شود و فقط کاربران مجاز می‌توانند به آن، دسترسی داشته باشند. شما برای نگه‌داشتن سوابق اطلاعات خود، دیگر نیازی به قفسه‌های بایگانی به‌هم‌ریخته و یا چندین فایل اکسل نخواهید داشت.

۲٫ برنامه‌ریزی و پیگیری کارآمد:
زمانی که همه فعالیت‌ها را به‌صورت دستی انجام می‌دهید، بسیاری از وظایف و مهلت‌های زمانی‌ از دست می‌روند. پیاده‌سازی یک سیستم CRM به شما کمک خواهد کرد که کمپین‌های خود را مدیریت کنید و فعالیت‌های خود را بر اساس آن برنامه‌ریزی نمایید.

۳٫ تبادل سریع‌تر ارتباطات:
برخلاف ایمیل که اطلاعات مشتریان را به‌صورت پراکنده بایگانی‌ می‌کند، CRM، یک پلتفرم یکپارچه برای ارتباط با مشتریان در اختیار شما قرار می‌دهد. با این امکان، کارکنان به‌راحتی می‌توانند پیام‌های مشتریان را مشاهده کنند و به‌موقع به آن‌ها پاسخ دهند.
۴٫ تجزیه‌وتحلیل دقیق اطلاعات مشتری:
استفاده از CRM به شما کمک می‌کند تا تمامی فعالیت‌های مشتریان را تحت نظر قرار دهید، درنتیجه، روابط شما با مشتریانتان و همچنین خدماتی که به آنان ارائه می‌دهید، بهبود پیدا می‌کند. با تحلیل دقیق داده‌های مشتریان، می‌توانید سرنخ‌های جدیدی را که مشابه آنان هستند و بالاترین احتمال خرید رادارند، شناسایی کنید.

۵٫ بهبود استراتژی بازاریابی:
همان‌طور که اطلاعات مشتریانتان را دقیق‌تر تجزیه‌وتحلیل می‌کنید، می‌توانید نیازهایشان را بهتر بشناسید. این کار به شما در فروش سایر محصولات و خدماتی که مرتبط با خریدهای قبلی و فعلی آن‌هاست، کمک خواهد کرد. با این اقدام، فروش شما  افزایش می‌یابد و به نتایج بهتری دست پیدا می‌کنید.

۶٫ همکاری بهتر تیم:
با استقرار CRM، کارکنان واحد فروش قادر خواهند بود با دیگر واحدها مانند بازاریابی و امور مالی همکاری بهتری داشته باشند؛ زیرا داده‌های موردنیازشان در یک سیستم ذخیره شده است. آن‌ها همچنین می‌توانند ایده‌های بازاریابی که به جذب مشتریان بالقوه مشابه منجر می‌شوند، به اشتراک بگذارند.

۷٫ خدمات مشتری برتر:
با ارتباطات دقیق‌تر و پاسخ‌های به موقع، مشتریان شادتر خواهند شد تا با شما کار کنند زیرا می‌توانند تلاش شما را برای کسب رضایتشان تشخیص دهند. مشتریان راضی همواره مشتریان جدیدی به کسب و کار کوچک شما معرفی خواهند کرد.

۸٫ ایجاد هدفمند سرنخ‌های تجاری:
نرم‌افزار CRM می‌تواند در بازار هدف شما تمرکز ایجاد کند. شما می‌توانید کمپین‌‌های بازاریابی خاصی را برای مخاطبانی که علاقه بیشتری به آن محصولات یا خدمات دارند، برگزار کنید. کمپین‌های ایمیل مارکتینگ نیز می‌توانند شخصی‌سازی شوند، درنتیجه قانع‌کننده‌تر و تأثیرگذارتر باشند.

۹٫ اتوماسیون:
اکثر کسب‌وکارها دارای وظایف تکراری هستند که با یک الگوی مشخص انجام می‌شود، مانند ارسال گزارش ماهانه برای مشتری یا پیگیری‌های هفتگی. این فرآیندها را می‌توان به‌صورت اتوماتیک با نرم‌افزار CRM برنامه‌ریزی کرد تا انجام فعالیت‌های یکنواخت باعث بی‌انگیزگی کارکنان نشود.

۱۰٫ یکپارچه‌سازی با سایر نرم‌افزارها:
بسیاری از سیستم‌های CRM را می‌توان با برنامه‌های دیگر مانند حسابداری، مدیریت پروژه و نرم‌افزارهای تحلیل داده‌ها متصل کرد. این کار به شما اجازه می‌دهد تا اطلاعات مشتری خود را با تمام فرآیندهای تجاری دیگر، یکپارچه کنید. برای اینکه بدانید کدام سیستم‌های CRM دارای ویژگی یکپارچه‌سازی هستند، باید گزینه‌های مختلف را به‌خوبی بررسی کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد که یکی از بهترین نرم‌افزارها را که مناسب کسب‌وکار شماست، انتخاب کنید.

داشتن یک سیستم CRM  به شما، کمک خواهد کرد تا کسب‌وکارتان را سریع‌تر توسعه بدهید. انتخاب دقیق نرم‌افزار CRM و استفاده از مشاور متخصص برای این کار، تأثیر به سزایی بر موفقیت این پروژه خواهد داشت.

ترجمه و بازنویسی: محمد موسی خانی

advanced divider

جهت دریافت آخرین مقالات آموزشی، اخبار و جشنواره ها در خبرنامه ما عضو شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نگاهی به این مطالب هم بیاندازید، شاید برایتان مفید واقع شد...

این مطلب را به اشتراک بگذارید

"*" indicates required fields

ارسال لیست کامل امکانات و تعرفه به واتساپ و تلگرام شما