سه نکته مهم قبل از استقرار ‌CRM

این مطلب را به اشتراک بگذارید

این روزها بیش‌تر از هر زمانی درباره CRM  صحبت می‌شود: CRM ابزار فروش است، CRM به افزایش اثربخشی بازاریابی کمک می‌کند، CRM خدمات پس از فروش سازمان را متحول می‌کند و…

اما اگر قصد دارید از تمامی مزایای این ابزار بهره‌مند شوید، لازم است قبل از شروع پروژه،‌ مقدماتی را برای انجام این کار فراهم کنید:

 

·     شناسایی فرآیندهای موجود:

اولین کاری که لازم است انجام دهید، شناخت فرآیندهای فعلی کسب‌وکارتان است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند CRM وظیفه بهبود فرآیندهای کسب‌وکارشان را نیز بر عهده دارد درصورتی‌که  CRM تنها به خودکارسازی (Automation)  فرآیندهای در حال اجرا می‌پردازد. به خاطر داشته باشید که CRM به‌تنهایی راه‌حلی جهت پاسخ به نیازهای آتی کسب‌وکار شما ندارد.

 

·     تشکیل یک تیم مناسب:

مرحله دوم، گردآوری یک تیم اجرایی شامل افرادی از واحدهای فروش، خدمات، بازاریابی و فردی ذیصلاح در خصوص تصمیم‌گیری‌های کلان است. برای اجرای موفق پروژه لازم است افراد تیم، از اختیارات کافی برای تصمیم‌گیری و اقدام برخوردار باشند.

 

·    شناسایی ارتباطات موردنیاز با سایر سیستم‌ها:

سومین نکته، شناسایی ارتباط موردنیاز CRM با سایر زیر سیستم‌های کسب‌وکارتان است. به‌عنوان‌مثال لازم است مشخص کنید آیا نیاز دارید سفارشاتی که در CRM ثبت می‌شوند به نرم‌افزار مالی نیز منتقل شود؟ آیا علاقه دارید هنگام تماس شخصی که از قبل در نرم‌افزارتان پروفایل ثبت شده‌ایی دارد، اطلاعات اولیه‌اش به‌صورت پنجره PopUp نمایش داده شود؟

 

و در آخر در هنگام راه‌اندازی مطمئن باشید آیا کسب‌وکار شما در حال حاضر آمادگی اجرای این پروژه را دارد؟

ترجمه و بازنویسی: فاطمه نصری

advanced divider

جهت دریافت آخرین مقالات آموزشی، اخبار و جشنواره ها در خبرنامه ما عضو شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نگاهی به این مطالب هم بیاندازید، شاید برایتان مفید واقع شد...

این مطلب را به اشتراک بگذارید

"*" indicates required fields

ارسال لیست کامل امکانات و تعرفه به واتساپ و تلگرام شما