روش‌هایی برای یکپارچه‌سازی بازاریابی، فروش و خدمات

این مطلب را به اشتراک بگذارید

بیشتر مدیران با دعوای معروف بین واحدهای بازاریابی و فروش آشنا هستند، اما فراموش می‌کنند که این مجادله، یک ضلع سوم به نام “خدمات پس از فروش” هم دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که مشتریان حاضرند برای دریافت خدمات بهتر، پول بیشتری نسبت به محصولات مشابه پرداخت کنند. بنابراین، “خدمات مشتری” نقشی بسیار مهم در کنار بازاریابی و فروش در ایجاد “تجربه مشتری” ایفا می‌کند.

تکنیک‌های زیر به شما کمک می‌کند تا یکپارچگی بیشتری بین خدمات پس از فروش در کسب‌وکارتان و بازاریابی و فروش ایجاد کنید:

 

✅ ارتباطات بسیار حیاتی است:

شرایطی را فراهم کنید که همه افراد تیم‌های بازاریابی، فروش و خدمات به‌صورت یکپارچه به اطلاعات مشتریان دسترسی داشته باشند. همه کارکنانی که با مشتری در ارتباط هستند باید به‌خوبی مفهوم “سرنخ تجاری” را بشناسند و با “نقشه سفر مشتری” آشنا باشند. اگر از نرم‌افزارهای CRM استفاده نمی‌کنید، از اپلیکیشن‌های مدیریت یکپارچه فعالیت‌ها مانند Trello بهره‌ بگیرید تا فعالیت‌های درون‌سازمانی‌تان را هماهنگ‌تر شود.

 

✅ مستدات اصلی را به اشتراک بگذارید:

آمارها نشان می‌دهد که بیشتر از نصف شرکت‌ها، بستر مناسبی برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات مشتریان در اختیار ندارند. هیچ‌کسی در سازمان بهتر از کارکنان بازاریابی، نیازهای مشتریان را نمی‌شناسد. این واحد فروش است که به نحوه تبدیل یک سرنخ به مشتری به‌خوبی آگاه است. کارکنان واحد پشتیبانی فنی، بیش از هر مجموعه دیگری، با دلایل نارضایتی مشتریان آشنا هستند.

زیرساخت‌هایی را در سازمان مستقر کنید که تمامی کارکنان مرتبط با مشتری بتوانند تجارب خود را در خصوص مشتریان به اشتراک بگذارند. به سایر کارکنان اجازه بدهید تا با سطح دسترسی تعریف‌شده، از این داده‌های گرانبها در جهت بهبود فعالیت‌هایشان استفاده کنند.

 

✅ یکپارچگی داده‌ها:

یکی از مهم‌ترین مسائل در شرکت‌ها این است که داده‌های فروش، بازاریابی و خدمات مشتریان، در یک پایگاه داده یکپارچه نگهداری نمی‌شوند. لازم است که کارکنان واحد فروش، تعامل‌های واحد بازاریابی با مشتری را ببینند و واحد خدمات پس از فروش از ارتباطات قبلی با مشتریان مطلع باشد.
زیرساخت CRM، این ارتباط بین واحدها را برقرار می‌کند و رکوردهایی را درباره مشتریان ثبت می‌نماید که بین هر سه واحد بازاریابی، فروش و خدمات به اشتراک گذاشته می‌شود.

 

✅ برگزاری جلسات هفتگی:

کارکنان واحدهای بازاریابی و فروش باید جلسات هفتگی برگزار کنند تا کیفیت سرنخ‌های ایجادشده در هفته گذشته را بررسی نمایند. لازم است این جلسات با تمرکز بسیار بالا بر روی موضوع تشکیل شود و حداکثر نیم ساعت به طول بیانجامد. در پایان جلسه هرکسی به‌خوبی می‌داند که برای موفقیت در جذب سرنخ‌های تجاری جدید، چه‌کارهایی باید انجام بدهد.
با اضافه کردن خدمات پس از فروش به این ترکیب، بازخورد مشتریان هم به این مدل افزوده می‌شود.

 

✅ تعیین اهداف سراسری:

اگر شما هدفی مشترک برای به اشتراک‌گذاری داده‌های مشتریان در سازمان‌تان طراحی نکرده باشید، هیچ‌کدام از جلسات یا ابزارهای ارتباطی به شما کمک چندانی نخواهد کرد. به‌طور شفاف اهداف سازمان را طراحی کنید و نقشه سفر مشتریان را ترسیم نمایید.
هدف شما باید به‌طور شفاف مشخص کند که چگونه کسب‌وکار شما برای مشتریان‌تان ایجاد ارزش می‌نماید. به‌صورت مداوم اهداف را بازنگری کنید و مطمئن شوید تیم‌ها دقیقا در جهت رسیدن به ‌آن‌ها در تلاش هستند. به‌کارگیری تکنولوژی برای موفقیت در برقراری ارتباط بین واحدهای بازاریابی، فروش و خدمات پس از فروش، ضروری است.

ترجمه: صادق رشیدی

advanced divider

جهت دریافت آخرین مقالات آموزشی، اخبار و جشنواره ها در خبرنامه ما عضو شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نگاهی به این مطالب هم بیاندازید، شاید برایتان مفید واقع شد...

این مطلب را به اشتراک بگذارید

"*" indicates required fields

ارسال لیست کامل امکانات و تعرفه به واتساپ و تلگرام شما