راهکارهایی ساده برای آنکه وب‌سایت شما چهره قدرتمندتری داشته باشد

این مطلب را به اشتراک بگذارید

۱راهبرد وب (web strategy) متناسب با مدل کسب‌وکار خود انتخاب کنید.

مشکل بیشتر کسب‌وکارهای کوچک آن است که راهبرد آن‌ها متناسب با مدل کسب‌وکارشان نیست. ما به‌طورمعمول چهار نوع وب‌سایت تجاری داریم.

  • رسانه: منظورم وب‌سایتی است که با تولید محتوا، می‌تواند تبلیغ بگیرد.
  • کاتالوگ: وب‌سایتی است که مستقیماً محصولی را به شکل آنلاین می‌فروشد.
  • تولیدکننده lead: این وب‌سایت‌ها با گردآوری اطلاعات بازدیدکنندگان، مشتریان بالقوه را شناسایی می‌کنند.
  • بروشور: برای مشتریان بالقوه و نکته‌سنج، باور و اعتماد ایجاد می‌کنند.

در وب‌سایت‌های رسانه و کاتالوگ، وب‌سایت خود کسب‌وکار است. مدل کسب‌وکار مناسب برای آن‌ها آن است که با تولید حداکثری محتوا، حداکثر بازدیدکننده به وجود بیاید. این مقاله کاری به این دو نوع وب‌سایت ندارد.

در وب‌سایت‌های نوع ۳ و ۴، وب‌سایت، پشتیبان کسب‌وکار است. بهترین راهبرد برای چنین وب‌سایت‌هایی آن است که به سریع‌ترین و ساده‌ترین شکل ممکن، اطلاعات بازدیدکنندگان جمع‌آوری شود. این مقاله درباره همین راهبرد است.

 

۲پیام اصلی وب‌سایت را طوری بازنویسی کنید که به درد مشتری بخورد.

بسیاری از وب‌سایت‌ها در بالای صفحه و بهترین جایی که مشتری در نگاه اول می‌بیند توضیح می‌دهند که هستند و چه می‌کنند و بنیان‌گذار شرکت چیست و شرکت از چه زمانی کار می‌کند و .. مشتری هم مجبور است سایت را بکاود تا به چیزی که می‌خواهد برسد.

مختصر و مفید و واضح، آن بالا بنویسید که خرید از شما چه منفعتی برای مشتری دارد. این هم یک مثال:

عبارت نادرست: شرکت X، ویدئوهای هنری منحصربه‌فردی برای شما تهیه و تولید می‌کند که از امکانات فنی خاصی بهره می‌جوید. ما از سال ۲۰۰۷ تاکنون با شرکت‌های گوناگون فناوری کارکرده‌ایم و استراتژی آن‌ها را به سمت مناسبی سوق داده‌ایم.

عبارت درست: شرکت X، به شما کمک می‌کند تا ویدئوهایی تولید کنید که به شکل ویروسی دست‌به‌دست بچرخند و مشتریان آن‌ها را درگوشی و کامپیوتر خود به‌راحتی ببینند.

 

۳از testimonial استفاده کنید. به‌جای این‌که از خود تعریف کنید، بگذارید دیگران تعریف کنند.

فکر نکنید وقتی ادعا می‌کنید ما بهترین هستیم، بازدیدکننده وب‌سایت هم باور می‌کند. به‌جایش بخشی از صفحه را به تعریف مشتریان از خودتان اختصاص دهید. شاید بد نباشید که این تعریف و تمجیدها را درست بعد از پیام اصلی بگذارید.

 

۴از یک دکمه فراخوان (call-to-action) استفاده کنید.

وب‌سایت‌های نوع ۱ و ۲ باید طوری طراحی شوند که مشتری تا جایی که می‌تواند صفحات گوناگون را باز کند و ببیند تا شانس خرید یا دیدن تبلیغات افزایش یابد. ولی وب‌سایت‌های نوع ۳ و ۴ کاملاً برعکس، نباید طوری باشند که مشتری مجبور به پرسه‌زن شود. بلکه باید مستقیماً به صفحه‌ای هدایت شوند که آن‌ها را به مشتری بالقوه تبدیل کند (نوع ۳) یا این‌که به شما خبر بدهد چه کسی از صفحه بازدید کرده است. (نوع ۴)

 

اینجاست که وقت استفاده از فراخوان‌هاست. مثلاً یک دکمه در صفحه بگذارید که  به مشتری امکان دانلود نسخه آزمایشی محصول را بدهد، یک کتاب الکترونیکی رایگان درازای دریافت ایمیل هدیه بدهد، مشتری را در مسابقه‌ای شرکت دهد … و بدین شکل اطلاعاتی از بازدیدکنندگان وب‌سایت خود به دست بیاورید.

 

۵حجم محتوا را کاهش دهید.

در وب‌سایت‌های نوع ۱ و ۲ محتوا اهمیت کلیدی دارد. ولی در وب‌سایت‌های ۳ و ۴ نباید پرچانگی کرد. در حدی مطلب بنویسید که موردنیاز بازدیدکننده است، نه بیشتر از آن. وب‌سایت نوع ۳ و ۴ اگر خیلی بر کمیت محتوا تأکید کنند، دل‌زدگی ایجاد خواهند کرد.

 

۶منوهای وب‌سایت را ساده کنید.

هم‌زمان با کاهش حجم محتوا، منوهای وبسایت را هم بررسی کنید. به‌ویژه منوی اصلی بالای صفحه. هدف اصلی شما این باشد که مشتری دکمه call-to-action را ببیند و روی آن کلیک کند.گزینه‌های کم‌اهمیت را از منوی بالای صفحه حذف کنید و آن‌ها را به منوهای پاصفحه منتقل نمایید.

 

۷تصاویر بی‌فایده را حذف کنید.

برای وب‌سایت‌های ۳ و ۴، چیزی بدتر از عکس‌های مصنوعی تعدادی مدل لبخند بر لب نشسته پشت کامپیوتر نیست که وانمود می‌کنند مشغول کار هستند. منظورم همین عکس‌های افراد در حال دست دادن، کنفرانس برگزار کردن، با هدست به سؤالات مشتری جواب دادن و … است. این عکس‌ها را خیلی محترمانه از وب‌سایت خود حذف کنید.

ترجمه و بازنویسی: علی‌اکبر کاویانی

advanced divider

جهت دریافت آخرین مقالات آموزشی، اخبار و جشنواره ها در خبرنامه ما عضو شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نگاهی به این مطالب هم بیاندازید، شاید برایتان مفید واقع شد...

این مطلب را به اشتراک بگذارید

"*" indicates required fields

ارسال لیست کامل امکانات و تعرفه به واتساپ و تلگرام شما