به‌کارگیری داده کاوی در CRM

این مطلب را به اشتراک بگذارید

همه ما می‌دانیم که کلیدی‌ترین عامل تعیین‌کننده موفقیت یک کسب‌وکار، خلق ارزش برای مشتری است و برای تداوم سودآوری لازم است نیازهای مشتریان را به‌خوبی شناخت و با آن‌ها ارتباط بلندمدت برقرار کرد. به‌کارگیری تکنیک‌های داده‌کاوی (Data Mining) بر روی بانک اطلاعاتی CRM، به سازمان‌ها کمک می‌کند تا از مزایای گسترده ابزارهای نوین تحلیل داده‌ها در برقراری ارتباط مؤثر با مشتریان بهره‌مند شوند.

داده‌کاوی، فرآیندی است که طی آن از حجم بزرگ و وسیعی از داده‌ها، که معمولاً در انبار داده ذخیره می‌گردند، دانش و اطلاعات قابل‌استفاده‌ای استخراج و کشف می‌شود. در داده‌کاوی، الگوها و روندهایی که در داده‌ها به صورت پنهانی نهفته شده‌اند نیز استخراج می‌گردد.

تکنیک‌های داده‌کاوی به صورت عمده مشتمل بر دو بخش توصیفی و پیش‌بینی است. با استفاده از این تکنیک‌ها، سازمان‌ها قادر خواهند بود فعالیت‌های متنوعی را بر روی داده‌های مشتریان انجام دهند که از جمله آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد: بخش‌بندی بازار و گروه‌بندی مشتریان بر اساس داده‌های معتبر، تکمیل دقیق پروفایل‌های مشتریان، طراحی برنامه‌های حفظ و وفادارسازی مشتری، تدوین سیاست‌های قیمت‌گذاری اختصاصی برای مشتریان ویژه، رتبه‌بندی مشتریان و…

داده‌کاوی و مدیریت ارتباط با مشتریان، دو موضوع مهم مورداستفاده سازمان‌ها برای تمرکز بر روی مشتری به‌عنوان محور اصلی حرکت سازمان هستند. داده‌کاوی اطلاعات و دانش معتبر و قابل‌اطمینانی از مشتریان ایجاد می‌نماید و CRM بر اساس اطلاعاتی که از داده‌کاوی به دست می‌آید، فعالیت‌های کسب‌وکار خود را به نحوی تغییر داده و اصلاح می‌کند که برای مشتریان جذاب و ارزشمند باشد. به‌عبارت‌دیگر، داده‌کاوی گذرگاهی امن و مطمئن برای سازمان‌ها است تا از وضعیت جاری کسب‌وکار خود به‌سوی آنچه برای مشتری ارزش بیشتری ایجاد می‌نماید و جذابیت بیشتری دارد، سفر کنند.

پی‌نوشت:
کارگاه تخصصی “کاربرد تکنیک‌های داده‌کاوی در CRM” در دو سطح مقدماتی و پیشرفته برای علاقمندان به این رشته تخصصی طراحی شده که زمان برگزاری آن به‌زودی اطلاع‌رسانی می‌شود.

 

نوشته: امین شاکر زاده

advanced divider

جهت دریافت آخرین مقالات آموزشی، اخبار و جشنواره ها در خبرنامه ما عضو شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نگاهی به این مطالب هم بیاندازید، شاید برایتان مفید واقع شد...

این مطلب را به اشتراک بگذارید

"*" indicates required fields

ارسال لیست کامل امکانات و تعرفه به واتساپ و تلگرام شما