بازاریابی کم‌هزینه برای کسب و کارهای کوچک

این مطلب را به اشتراک بگذارید

کسب‌وکارهای کوچک، صرف‌نظر از صنعتی که در آن فعالیت می‌کنند، مسائل مشابهی دارند. تقریباً تمامی  این کسب‌وکارها بودجه لازم برای رسیدن به نتایج موردنظرشان را ندارند و نمی‌دانند که با این نقدینگی اندک، چطور برندشان را تبلیغ کنند. این مسیر را همه شرکت‌های موفق طی کرده‌اند و گذر از این مرحله، حتی در شرایط امروز، با به‌کارگیری نکات زیر امکان‌پذیر است.

به‌صورت اثربخش برنامه‌ریزی کنید:

هر ریالی که درزمینهٔ بازاریابی خرج می‌کنید، باید به معروف شدن برند شما کمک کند، پس همه روش‌های بازاریابی و تبلیغات را لیست کنید و به ترتیب اثرگذار بودن بر مخاطبان، بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید. بهترین برنامه، منعطف‌ترین برنامه است. هر وقت احساس کردید تأثیرگذاری روش تبلیغات شما پایین است و باید روش بازاریابی را تغییر دهید، سریع تصمیم بگیرید و از روش دیگری استفاده کنید.

 

بازارتان را بشناسید:

خوشبختانه چون بازار مخاطبان شما هنوز محدود است، تحقیقات بازار و شناسایی مشتریان شما نیازی به پرداخت هزینه ندارد. مشتریان شما جلوی چشمانتان هستند و به‌راحتی می‌توانید بررسی کنید که چه چیزی باعث بالا رفتن رضایت آن‌ها از محصولات و خدمات می‌شود. مشتریان ارزشمندتان را شناسایی کنید و کارهایی را که باعث وفاداری آن‌ها می‌شود، در دستور کار قرار دهید.

 

در شبکه‌های اجتماعی حضور داشته باشید:

امروز بیشتر مخاطبانی که برای خرید کالا یا دریافت خدمات به کسب‌وکارهای کوچک مراجعه می‌کنند، در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند. راه‌اندازی صفحات کسب‌وکارتان در شبکه‌های اجتماعی، کاری بسیار کم هزینه است که باعث ارتباط بیشتر شما و مشتریانتان می‌شود. برنامه‌های جذاب بازاریابی برای شبکه‌های اجتماعی اطلاع‌رسانی کنید و انگیزه بیشتری در مخاطبان محدود خود برای خرید به وجود بیاورید. برای تبلیغات هدفمند در شبکه‌های اجتماعی هزینه کنید.

 

قدرت ایمیل مارکتینگ را دست‌کم نگیرید:

اگر کسب‌وکارتان به صورتی است که می‌توانید از طریق ایمیل با مخاطبان‌تان ارتباط بگیرید، از ظرفیت تبلیغات و بازاریابی این کانال غافل نشوید. این روش ارزان، اگر به‌درستی به کار گرفته شود، اثرات چشمگیری در جذب و به‌روز نگهداشتن مشتریان خواهد داشت.

 

وب‌سایت Responsive طراحی کنید:

مشتریان حقیقی برخلاف مشتریان حقوقی، معمولاً وب‌سایت شما را با گوشی‌ هوشمند مشاهده می‌کنند و کمتر این کار را با کامپیوتر انجام می‌دهند. وب‌سایت خود را با استفاده از تکنولوژی‌های جدید، طوری طراحی کنید که به‌صورت اتوماتیک با توجه به‌اندازه صفحه نمایش، تغییر کند. ضمناً سرعت‌بالای باز شدن سایت در موبایل و راحتی مشاهده صفحات، کمک بسیاری به مخاطبان در شناسایی محصولات و خدمات شما می‌کند.

 

بازاریابی برای کسب‌وکارهای کوچک، نیاز به بودجه چندانی ندارد، فقط کافی است بررسی کنید که مشتریان مدرن امروزی، از چه روش‌های ارتباطی استفاده می‌کنند و چه نیازهایی دارند. شما چه روش‌های دیگری را برای بازاریابی کم‌هزینه در کسب‌وکارهای کوچک پیشنهاد می‌کنید؟

ترجمه و بازنویسی: صادق رشیدی

advanced divider

جهت دریافت آخرین مقالات آموزشی، اخبار و جشنواره ها در خبرنامه ما عضو شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نگاهی به این مطالب هم بیاندازید، شاید برایتان مفید واقع شد...

این مطلب را به اشتراک بگذارید

"*" indicates required fields

ارسال لیست کامل امکانات و تعرفه به واتساپ و تلگرام شما