بازاریابی درونگرا به زبان ساده – قسمت اول

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید واژه بازاریابی درون‌گرا یا بازاریابی جاذبه‌ای (یا عناوین دیگر: بازاریابی ربایشی، بازاریابی درونی و …) را پیش‌ازاین در مقالات و وب سایت‌های دیگر شنیده باشید. رویکرد من در این مقاله به سمت این نوع از بازاریابی است و می‌خواهم بیشتر در این خصوص بنویسم، به همین دلیل علاقمند بودم توضیحی به زبانی کاملاً ساده و قابل‌فهم در این نوشتار بیان کنم. امیدوارم در این مقاله سؤال ذهنی برخی از دوستانم رو در این خصوص پاسخ داده باشم.

تعریف بازاریابی:

برای بازاریابی تعاریف مختلفی ارائه‌شده اما به‌شخصه به این تعریف بسیار علاقمندم: “رساندن پیام مناسب در زمان مناسب به شخص مناسب از طریق رسانه مناسب به‌صورت مستمر را یک فرایند بازاریابی گویند”.

با توجه به تعریف بالا ، رساندن پیام مناسب به مخاطب مناسب به شیوه درست و اصولی مهم‌ترین هدف بازاریابی است که در حقیقت همین اصل رونیز در بازاریابی درون‌گرا مشاهده می‌کنیم اما با رویکردی متفاوت!

تعریف بازاریابی درون‌گرا چیست ؟

“بازاریابی درون‌گرا یک فرایند بازاریابی است که از طریق تولید محتوای منحصربه‌فرد و کاربرپسند انجام می‌شود . این محتوای تولیدشده قبل از تصمیم‌گیری برای خرید به دست مخاطب خواهد رسید. این روش بسیار مقرون‌به‌صرفه است و بهترین روش برای تبدیل بازدیدکنندگان وب‌سایت شما به خریداران است”.

در تعریف بازاریابی، واژه پیام حکایت از پیام تبلیغاتی دارد اما در بازاریابی درون‌گرا، مراد از واژه محتوا، محتوایی است که به سؤالات ذهنی، دغدغه‌ها و مشکلات کاربران و مخاطبان پاسخ می‌دهد.

درواقع رویکرد در بازاریابی سنتی یا برون‌گرا، تمرکز بر روی پیام تبلیغاتی و ویژگی‌های محصول است اما رویکرد در بازاریابی درون‌گرا یا جاذبه‌ای، تمرکز بر روی مزایای محصول و مشکلات و دغدغه‌هایی است که محصولات و خدمات ما می‌توانند از مخاطبان مرتفع نمایند. این پاسخ به نیازها و دغدغه‌ها، در قالب محتوای تولیدشده به دست مخاطبان رسانده می‌شود.

اساساً کاربران و مخاطبان، امروزه به دنبال ویژگی‌های محصولات ما نمی‌گردند بلکه به دنبال رفع مشکلات، مسائل و دغدغه‌های ذهنی خود در فضای وب هستند.

در قسمت بعدی، به مزایای بازاریابی درون‌گرا خواهیم پرداخت.

نوشته: امیرحسین کلهر

advanced divider

جهت دریافت آخرین مقالات آموزشی، اخبار و جشنواره ها در خبرنامه ما عضو شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نگاهی به این مطالب هم بیاندازید، شاید برایتان مفید واقع شد...

این مطلب را به اشتراک بگذارید

"*" indicates required fields

ارسال لیست کامل امکانات و تعرفه به واتساپ و تلگرام شما