اشتباهات یک فریلنسر در برخورد با مشتری

این مطلب را به اشتراک بگذارید

فریلنسر به کسی می‌گویند که کسب‌وکار یک نفره دارد و خدمات خود را بدون تعهد درازمدت، به‌صورت پروژه‌ای یا ساعتی ارائه می‌کند. طراحی گرافیک، ترجمه، برنامه‌نویسی و طراحی سایت از زمینه‌هایی هستند که پتانسیل بالا در جذب فریلنسر دارند.

یک فریلنسر برای موفقت در کسب‌وکار کوچکش، علاوه بر کیفیت بالای خدماتی که به مشتریان ارائه می‌دهد، باید ارتباط و برخورد تأثیرگذاری با مشتریانش داشته باشد. در صورت برخورد نامناسب یک فریلنسر با مشتری، دیگر مدیران سازمان حضور ندارند که اشتباه او را توجیه یا جبران کنند و ممکن است یک سوءتفاهم کوچک باعث از بین رفتن تمام اعتبار او نزد کارفرما شود.
در این سری نوشته، به چند اشتباه گفتاری یک فریلنسر با مشتریان و همچنین راه‌های جایگزین برای هرکدام از آن‌ها می‌پردازیم.

  این کار به من ربطی ندارد:

ممکن است فریلنسر این عبارت را به شکل‌های دیگری هم بگوید، مثلاً: «این کار وظیفه‌ من نیست» یا «من این کار را انجام نمی‌دهم». این اشتباه زمانی رخ می‌دهد که مشتری از شما درخواستی دارد که خارج از تخصص یا شرح خدمات شماست.

مثلاً فرض کنید که شما برای یک آژانس مسافرتی، بروشور تورهای تابستانی طراحی کرده‌اید و مدیر بازاریابی آژانس از شما می‌خواهد که آن بروشور را برایشان چاپ کنید. اولین تصور شما این است که “نه، من طراح هستم و چاپ بروشور کار من نیست».

اما منظور مدیر بازاریابی این نیست که دقیقا خودتان مسئولیت چاپ بروشور را به عهده بگیرید، بلکه می‌خواهد یک چاپخانه خوش‌قول و دقیق را به آن‌ها معرفی کنید.

راه‌حل:

به‌جای این‌که بگویید: «این کار وظیفه من نیست»، سعی کنید در حل مسئله، به مشتری کمک کنید. مثلاً می‌توانید به او پاسخ دهید: «معمولاً خودم کار چاپ انجام نمی‌دهم ولی اجازه بدهید یک چاپخانه خوب و باکیفیت به شما معرفی کنم که مشتریان دیگر من از کارش راضی بوده‌اند».

 با تمام احترامی که برای شما قائلم…:

گاهی اوقات مشتریان حرفی می‌زنند یا برخوردی می‌کنند که شما احساس می‌کنید عملکردتان زیر سؤال رفته است. هنگامی‌که این اتفاق می‌افتد، به‌طور ناخودآگاه سعی می‌کنید از کار خودتان دفاع کنید. این مسئله کاملاً منطقی و حرفه‌ای است.

در این مواقع، گفتن عبارت «با تمام احترامی که برای شما قائلم…»، نه‌تنها صحیح نیست، بلکه واقعاً ضرورتی هم به گفتن این عبارت وجود ندارد.

اگر این عبارت را به هرکسی – حتی غیر مشتری – بگویید، به‌سرعت احساس می‌کند که الآن موردحمله قرار می‌گیرد. حالا اگر این جمله نامناسب را برای کسی به کار بگیرید که به شما پول داده تا در حل مسائل کمکش کنید، زمینه نارضایتی و قطع همکاری را ایجاد کرده‌اید.

 راه‌حل:

معمولاً در هنگام تحویل بیشتر کارها، این نوع مذاکرات رخ می‌دهد. برآورده کردن یکجای تمامی نظرات کارفرما، کار ساده‌ای نیست. ضمن این‌که گاهی کارفرمایان برای کاهش قیمت بعد از انجام کار، وارد این نوع مذاکره می‌شوند.

شما به‌عنوان یک فریلنسر در این مواقع باید بالاترین سطح احترام را در برخورد با مشتری به کار بگیرید، حتی اگر با نظرات او موافق نباشید.

دفعه بعد که قصد داشتید از عبارت “با تمامی احترامی که برای شما قائلم…” استفاده کنید، جمله خودتان را تغییر بدهید و بگویید: «من همه نقطه نظرات شمارا متوجه شدم. اجازه بدهید با توجه به تجاربی که در این زمینه‌دارم، چند نکته خدمتتان عرض کنم…».

ادامه دارد…

ترجمه و بازنویسی: صادق رشیدی

advanced divider

جهت دریافت آخرین مقالات آموزشی، اخبار و جشنواره ها در خبرنامه ما عضو شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نگاهی به این مطالب هم بیاندازید، شاید برایتان مفید واقع شد...

این مطلب را به اشتراک بگذارید

"*" indicates required fields

ارسال لیست کامل امکانات و تعرفه به واتساپ و تلگرام شما