از دل نرود هر آنکه در دیده بُــوَد (قسمت اول)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

در بسیاری از مواقع، ایرانان بنای تفکر و تصمیم خود را بر احساسات و عواطف پایه‌گذاری می‌کنند. آنان خریدهای خود را از کسانی انجام می‌دهند که بیشتر می‌شناسند، اعتماد دارند و بیشتر در دسترسشان هستند. لذا فروشندگانی که همواره در مقابل دیدگان خریدار هستند، فرصت و شانس بیشتری برای فروش محصولات خود دارند. در ضمن آنان که خاطری خوش در ذهن خریدار به‌جای می‌گذارند، بیشتر و طولانی‌تر در ذهن ایشان می‌مانند.

«بازاریابی رابطه‌مند» نیز تأکید بسیاری بر تازه‌سازی مشتریان دارد. در این مکانیزم، ارتباط با مشتری از روش‌های گوناگون نظیر ارسال هدیه، نامه، یادبود، پیامک و برگزاری جشن‌ها و گردهمایی‌ها تازه‌سازی می‌گردد.

در بازاریابی رابطه‌مند، فروشندگان بهانه‌هایی را می‌یابند که با استفاده از آن به تجدید خاطره و ارتباط می‌پردازند. برای مثال، تبریک سالروز تولد، ازدواج،‌ اعیاد و موفقیت‌های شغلی مشتریان،‌ برخی از این بهانه‌ها هستند.

فروش‌های ایرانی بیش از سایر کشورها وابسته به ارتباط و تازه‌سازی هستند. لذا بهتر آن است که تداوم ارتباط را بدون انتظار نتایج، با مشتریان دنبال کنیم، زیرا تأثیرات آن، بارها و بارها تجربه و اثبات‌شده است. فقط کافی است تا مشتریان ایرانی را مداوم،‌ صادقانه و بدون چشم‌داشت تازه‌سازی نمایید.

دریکی از معروف‌ترین ضرب‌المثل‌های قدیمی ایران می‌شنویم: «از دل بروند هر آنکه از دیده رود». این اعتقاد ایرانیان است و در عمل، این‌گونه رفتار می‌کنند که مدام به یاد هم باشند، روابط را تجدید نمایند و صله‌رحم را جدی بگیرند. اگرچه این اصول در میان جوانان امروز – که فردگراترند – چندان رواج ندارد، اما همچنان بسیاری از تعاملات میان مشتری و فروشنده بر آن استوار است.

ادامه دارد…

 

نوشته:‌ امید فدایی منش

advanced divider

جهت دریافت آخرین مقالات آموزشی، اخبار و جشنواره ها در خبرنامه ما عضو شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نگاهی به این مطالب هم بیاندازید، شاید برایتان مفید واقع شد...

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram