از دل نرود هر آنکه در دیده بُــوَد (قسمت دوم)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

در دید مشتری بودن، مضمونی است که اجرای آن بنا به سلایق، خلاقیت‌ها و توانمندی‌های فروشندگان تغییر می‌کند، اما اقدامات ذیل مواردی معمول هستند که در مشاغل گوناگون قابل‌اجرا می‌باشند:

– برنامه‌ای را مشخص کنید که در آن به‌طور متوالی، منظم و منسجم، فهرست مشتریان مرور و تماس با ایشان برقرار شود. این تماس‌ها می‌توانند تلفنی، حضوری یا به روش‌های دیگر باشند. همچنین اگر ارتباط با مشتریان بر اساس ارزشمندی وفاداری، با درگرفتن مشخصه‌های طول عمر همکاری با مشتری انجام شود، مطلوب‌تر است.
برای مثال با مشتریان طلایی سازمان – که سودآورترین و وفادارترین مشتریان هستند – ماهانه دو تماس داشته باشید و مشتریان نقره‌ای را هر ماه یک‌بار تازه‌سازی نمایید.

– به دلایل و بهانه‌های مختلف، هدایایی – اگرچه کوچک و ارزان – به مشتریان خود اهداء‌ کنید.

– همایش‌ها و جشن‌های سالانه اگر با دعوت و پذیرایی و مشتریان انجام گیرند، بسیار مؤثر و پر نتیجه خواهند بود. در این‌گونه مراسم، گزارشی از عملکرد خود را به مشتریان بدهید و بر مزیت‌ها و محصولات جدید خود تأکید کنید. همچنین اگر پیرامون عملکرد مطلوب محصولات توسط یکی از مشتریان راضی،‌ برای مدعوین سخنرانی انجام شود، مطلوب‌تر است.

– خبرنامه یا ویژه‌نامه‌ای را به‌طور مستمر منتشر و برای مشتریان خود ارسال نمایید. گفتنی است، استفاده از نرم‌افزار در توزیع این اطلاعات باعث کاهش هزینه‌ها می‌گردد. برای مثال، توزیع سی‌دی یا ارسال پست الکترونیکی برای اطلاع‌رسانی‌ها، کم‌هزینه‌تر و مؤثرند.

یادآوری می‌گردد، ملاحظات و شرایط کسب‌و‌کار در صنایع مختلف و همچنین جایگاه سازمان در میان رقبای صنعت، مواردی تعیین‌کننده در نحوه اقدام برای تازه‌سازی روابط می‌باشند. برای نمونه تجربیات نگارنده نشان می‌دهد که در ایران، صنایع کشاورزی و کارخانه‌ها تولیدی، ارتباط حضوری و کلامی را ترجیح می‌دهند و سازمان‌های خدماتی و مدرن، دریافت نامه الکترونیکی، سی‌دی‌های اطلاعاتی و حتی پیامک را می‌پسندند.

نوشته:‌ امید فدایی منش

advanced divider

جهت دریافت آخرین مقالات آموزشی، اخبار و جشنواره ها در خبرنامه ما عضو شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نگاهی به این مطالب هم بیاندازید، شاید برایتان مفید واقع شد...

این مطلب را به اشتراک بگذارید

"*" indicates required fields

ارسال لیست کامل امکانات و تعرفه به واتساپ و تلگرام شما