ارزیابی آمادگی استقرار CRM (قسمت چهارم)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

انتخاب صحیح نرم‌افزار CRM کاملاً وابسته به شرایط سازمان و نیازمندی‌های آن کسب‌وکار است، به همین دلیل نمی‌توان یک‌راه کار عمومی برای همه تجویز کرد؛ اما توجه به نکات زیر در این مرحله به شما دید مناسبی می‌دهد:

۱- انتخاب نرم‌افزارهایی که روی کامپیوترهای شخصی – و حتی برخی که در بستر شبکه – اجرا می‌شوند، دسترس‌پذیری را کاهش و امنیت اطلاعات را افزایش می‌دهد. شما نرم‌افزار را به‌سادگی و با قیمت به نسبت پایین تهیه می‌کنید، اما برای ارتقا و حفظ و نگهداری اطلاعات باید منابعی را در نظر بگیرید. از طرفی ازنظر سطح یکپارچگی با مشکلات اساسی روبه‌رو خواهید بود.

۲- نرم‌افزارهایی که بر بستر شبکه اینترنتی اجرا می‌شوند، در مدل On-premise، بالاترین سطح امنیت داده‌ها را ازنظر دسترسی فراهم خواهند کرد، اما برای حفظ داده‌ها و نگهداری نرم‌افزار، هزینه حفظ و نگهداری بالایی را باید پرداخت کنید. همچنین دسترس‌پذیری به اطلاعات به سطح مطلوب نزدیک خواهد شد. ازنظر یکپارچگی به سایر زیرساخت‌ها و نرم‌افزارهای خود توجه کنید و نزدیک‌ترین تکنولوژی و فریم ورک را انتخاب کنید. به‌طورکلی اگر شما یک واحد IT مجرب ندارید این گزینه برای شما خیلی مطلوب نیست.

۳- نرم‌افزارهایی که بر بستر اینترنت و به‌صورت ابری و خدمات SaaS انتخاب می‌شوند، برای سازمان‌ها و شرکت‌هایی که زیرساخت IT ندارند و امنیت اطلاعات برای آن‌ها نگران‌کننده نیست، پیشنهاد می‌شود. در این مدل شما با هزینه کم به امکانات وسیعی، بدون نیاز به دانش زیرساخت IT، دست پیدا خواهید کرد درحالی‌که بالاترین سطح دستری را خواهید داشت. ازنظر یکپارچه‌سازی اگر از خدمات همان تأمین‌کننده استفاده نکنید، کار بسیار سختی را خواهید داشت.

توضیحات بالا، بخشی از ملاحظات درزمینهٔ زیرساخت‌های فناوری اطلاعات در ارزیابی و انتخاب نرم‌افزارهای CRM بود. ملاحظات بسیار زیادی در سایر حوزه‌ها ازجمله استراتژی‌ها و مدل کسب‌وکار، فرهنگ‌سازمانی، مدیریت تغییر، ساختار سازمانی، جنس مشتریان و… وجود دارد که از حوصله این نوشتار خارج است.

اگر قصد دارید میزان آمادگی سازمان و کسب‌وکارتان را برای استقرار سیستم مدیریت ارتباط با مشتریان بسنجید و یا این‌که اثربخشی سیستم فعلی و نرم‌افزار CRM موجود در شرکت خود را بالا ببرید، با ما تماس بگیرید. ما در کنار شما خواهیم بود.

نوشته: محمدجواد کرباسیان

advanced divider

جهت دریافت آخرین مقالات آموزشی، اخبار و جشنواره ها در خبرنامه ما عضو شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نگاهی به این مطالب هم بیاندازید، شاید برایتان مفید واقع شد...

این مطلب را به اشتراک بگذارید

"*" indicates required fields

ارسال لیست کامل امکانات و تعرفه به واتساپ و تلگرام شما